NCP502SN29T1G
Low Dropout (LDO) Regulators 2.9 TSOP-5 LDO REG
product image
NCP502SN29T1G Picture
SeekIC No. : 00515291 Detail
NCP502SN29T1G: Low Dropout (LDO) Regulators 2.9 TSOP-5 LDO REG
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP502SN29T1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 12 V Output Voltage : 2.9 V
Dropout Voltage (Max) : 1.3 V at 80 mA Output Current : 180 mA
Load Regulation : 0.8 mV / mA Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TSOP-5
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 12 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Voltage : 2.9 V
Output Current : 180 mA
Load Regulation : 0.8 mV / mA
Package / Case : TSOP-5
Dropout Voltage (Max) : 1.3 V at 80 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP502SN29T1G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output80mA
Voltage - Output2.9V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input3.9 ~ 12 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)90mA