NCP502SQ50T1G
Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 80mA CMOS LDO w/Enable
product image
NCP502SQ50T1G Picture
SeekIC No. : 00511746 Detail
NCP502SQ50T1G: Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 80mA CMOS LDO w/Enable
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP502SQ50T1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 12 V Output Voltage : 5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.9 V at 80 mA Output Current : 180 mA
Load Regulation : 0.8 mV / mA Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Voltage : 5 V
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 12 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : SC-70-5
Output Current : 180 mA
Load Regulation : 0.8 mV / mA
Dropout Voltage (Max) : 0.9 V at 80 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP502SQ50T1G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-70-5, SC-88A, SOT-323-5, SOT-353
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output80mA
Voltage - Output5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input6 ~ 12 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)90mA