NCP512SQ13T1G
Low Dropout (LDO) Regulators ANA LDO REGULATOR 1.3V
product image
NCP512SQ13T1G Picture
SeekIC No. : 00528047 Detail
NCP512SQ13T1G: Low Dropout (LDO) Regulators ANA LDO REGULATOR 1.3V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP512SQ13T1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 1.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.7 V at 80 mA Output Current : 200 mA
Load Regulation : 0.8 mV / mA Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-353
Description
Output Current : 200 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Voltage : 1.3 V
Input Voltage MAX : 6 V
Load Regulation : 0.8 mV / mA
Dropout Voltage (Max) : 0.7 V at 80 mA
Package / Case : SOT-353
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP512SQ13T1G
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-70-5, SC-88A, SOT-323-5, SOT-353
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output80mA
Voltage - Output1.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.3 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)150mA