NCP512SQ25T1G
Low Dropout (LDO) Regulators 2.5V 80mA CMOS w/Enable
product image
NCP512SQ25T1G Picture
SeekIC No. : 00529218 Detail
NCP512SQ25T1G: Low Dropout (LDO) Regulators 2.5V 80mA CMOS w/Enable
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP512SQ25T1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 2.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.3 V at 80 mA Output Current : 200 mA
Load Regulation : 0.8 mV / mA Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SC-70-5
Description
Output Current : 200 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Voltage : 2.5 V
Package / Case : SC-70-5
Input Voltage MAX : 6 V
Load Regulation : 0.8 mV / mA
Dropout Voltage (Max) : 0.3 V at 80 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP512SQ25T1G
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-70-5, SC-88A, SOT-323-5, SOT-353
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output80mA
Voltage - Output2.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input3.5 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)150mA