NCP662SQ15T1
Low Dropout (LDO) Regulators 1.5V 100mA w/Enable
product image
NCP662SQ15T1 Picture
SeekIC No. : 00531244 Detail
NCP662SQ15T1: Low Dropout (LDO) Regulators 1.5V 100mA w/Enable
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP662SQ15T1
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 1.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.95 V at 100 mA Output Current : 100 mA
Load Regulation : 40 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SC-82AB-4
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Current : 100 mA
Load Regulation : 40 mV
Output Voltage : 1.5 V
Input Voltage MAX : 6 V
Package / Case : SC-82AB-4
Dropout Voltage (Max) : 0.95 V at 100 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP662SQ15T1
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-70-4, SC-82AB, SOT-323-4, SOT-343
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output1.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.5 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)150mA