NCP699SN15T1G
Low Dropout (LDO) Regulators CMOS LDO 150mA 1.5V
product image
NCP699SN15T1G Picture
SeekIC No. : 00510245 Detail
NCP699SN15T1G: Low Dropout (LDO) Regulators CMOS LDO 150mA 1.5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP699SN15T1G
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 1.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.75 V at 150 mA Output Current : 150 mA
Load Regulation : 0.8 mV / mA Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TSOP-5
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Current : 150 mA
Output Voltage : 1.5 V
Input Voltage MAX : 6 V
Load Regulation : 0.8 mV / mA
Package / Case : TSOP-5
Dropout Voltage (Max) : 0.75 V at 150 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP699SN15T1G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output1.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.5 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)150mA
Current Short Circuit (Isc)150mA