NCV301LSN16T1
Voltage Detectors / Monitors 1.6V Detector
product image
NCV301LSN16T1 Picture
SeekIC No. : 00599215 Detail
NCV301LSN16T1: Voltage Detectors / Monitors 1.6V Detector
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCV301LSN16T1
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 1.6 V
Output Type : Open Drain Undervoltage Threshold : 1.568 V
Overvoltage Threshold : 1.632 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 0.5 uA
Number of Voltages Monitored : 1
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Output Type : Open Drain
Monitored Voltage : 1.6 V
Undervoltage Threshold : 1.568 V
Overvoltage Threshold : 1.632 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCV301LSN16T1
VendorON Semiconductor
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold1.6V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C