NDS6D2405C
DC/DC Converters 24Vin +/-5Vout
product image
NDS6D2405C Picture
SeekIC No. : 002715269 Detail
NDS6D2405C: DC/DC Converters 24Vin +/-5Vout
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NDS6D2405C
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 6 W
Input Voltage (nominal) : 24 V Number of Outputs : 2
Output Voltage (Channel 1) : +/- 5 V
Description
Input Voltage Range :
Output Current (Channel 1) :
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Mounting Style :
Package / Case Size :
Product : Isolated
Number of Outputs : 2
Input Voltage (nominal) : 24 V
Output Power : 6 W
Parameters:
Technical/Catalog InformationNDS6D2405C
VendorMurata Power Solutions Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 36VDC
Output±5V
Power (Watts)6W
Number of Outputs2
1st Output5 VDC @ 600mA
2nd Output-5 VDC @ 600mA