NJM2860F3-25-TE1
Low Dropout (LDO) Regulators LDO
product image
NJM2860F3-25-TE1 Picture
SeekIC No. : 00521405 Detail
NJM2860F3-25-TE1: Low Dropout (LDO) Regulators LDO
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NJM2860F3-25-TE1
Mfg:
NJR
Quick Details
Input Voltage MAX : 14 V Output Voltage : 2.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.18 V Output Current : 130 mA
Load Regulation : 0.03 % / mA Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SC-88A
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Dropout Voltage (Max) : 0.18 V
Output Voltage : 2.5 V
Package / Case : SC-88A
Input Voltage MAX : 14 V
Load Regulation : 0.03 % / mA
Output Current : 130 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNJM2860F3-25-TE1
VendorNJR
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-70-5, SC-88A, SOT-323-5, SOT-353
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output2.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input3.5 ~ 8.5 V