NMD120505S
DC/DC Converters 1W TWIN 12-5/5V SIP
product image
NMD120505S Picture
SeekIC No. : 002753052 Detail
NMD120505S: DC/DC Converters 1W TWIN 12-5/5V SIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NMD120505S
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 0.5 W
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V Input Voltage (nominal) : 12 V
Number of Outputs : 2 Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 100 mA Output Voltage (Channel 2) : 5 V
Output Current (Channel 2) : 100 mA Package / Case Size : SIP
Description
Mounting Style :
Product : Isolated
Number of Outputs : 2
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Package / Case Size : SIP
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V
Input Voltage (nominal) : 12 V
Output Current (Channel 1) : 100 mA
Output Voltage (Channel 2) : 5 V
Output Current (Channel 2) : 100 mA
Output Power : 0.5 W
Features:
Twin Independent Outputs
 Output/Output Isolation 1kVDC
 Power Sharing on Outputs
 Input/Output Isolation 1kVDC
SIP & DIP Package Styles
 Efficiency to 80%
 Power Density 0.85W/cm3
 5V & 12V Input
 One 5V Output (V1)
 3.3V, 5V, 9V, 12V
and 15V Output (V2)
 Footprint from 1.17cm2
 UL 94V-0 Package Material
 No Heatsink Required
 Internal SMD Construction
 Toroidal Magnetics
 Fully Encapsulated
 No External Components Required
 MTTF up to 1.9 Million hours
 PCB Mounting
 Custom Solutions Available
Specifications
Short-circuit duration3                                                               1 second
Lead temperature 1.5mm from case for 10 seconds                 300°C
Input voltage VIN, NMD05 types                                                7V
Input voltage VIN, NMD12 types                                               15V