NMD120512S
DC/DC Converters 1W TWIN 12-5/15 SIP
product image
NMD120512S Picture
SeekIC No. : 002734128 Detail
NMD120512S: DC/DC Converters 1W TWIN 12-5/15 SIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NMD120512S
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 0.5 W
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V Input Voltage (nominal) : 12 V
Number of Outputs : 2 Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 100 mA Output Voltage (Channel 2) : 12 V
Output Current (Channel 2) : 42 mA Package / Case Size : SIP
Number of Outputs : 2
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Package / Case Size : SIP
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V
Input Voltage (nominal) : 12 V
Output Current (Channel 1) : 100 mA
Output Voltage (Channel 2) : 12 V
Output Power : 0.5 W
Output Current (Channel 2) : 42 mA
SIP & DIP Package Styles
 Efficiency to 80%
 Power Density 0.85W/cm3
 5V & 12V Input
 One 5V Output (V1)
 3.3V, 5V, 9V, 12V
and 15V Output (V2)
 Footprint from 1.17cm2
 UL 94V-0 Package Material
Lead temperature 1.5mm from case for 10 seconds                 300°C
Input voltage VIN, NMD05 types                                                7V
Input voltage VIN, NMD12 types                                               15V