NME2405DC
DC/DC Converters 1W SINGLE OUT 24-5V Single Output
product image
NME2405DC Picture
SeekIC No. : 002734678 Detail
NME2405DC: DC/DC Converters 1W SINGLE OUT 24-5V Single Output
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NME2405DC
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 1 W
Input Voltage Range : 21.6 V to 26.4 V Input Voltage (nominal) : 24 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 200 mA Package / Case Size : DIP-8
Product : Isolated
Output Power : 1 W
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Input Voltage Range : 21.6 V to 26.4 V
Input Voltage (nominal) : 24 V
Output Current (Channel 1) : 200 mA
Package / Case Size : DIP-8
Parameters:
Technical/Catalog InformationNME2405DC
VendorMurata Power Solutions Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input24VDC
Output5V
Power (Watts)1W
Number of Outputs1
1st Output5 VDC @ 200mA