NME2405S
DC/DC Converters 1W SINGLE OUT 24-5V
product image
NME2405S Picture
SeekIC No. : 002733437 Detail
NME2405S: DC/DC Converters 1W SINGLE OUT 24-5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NME2405S
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 1 W
Input Voltage Range : 21.6 V to 26.4 V Input Voltage (nominal) : 24 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 200 mA Package / Case Size : SIP
Product : Isolated
Output Power : 1 W
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Package / Case Size : SIP
Input Voltage Range : 21.6 V to 26.4 V
Input Voltage (nominal) : 24 V
Output Current (Channel 1) : 200 mA
Features:
 Single Isolated Output
 Industry Standard Pinout
 1kVDC Isolation
 Efficiency to 80%
 Power Density 1.45W/cm3
 24V & 48V Input
 5V, 9V, 12V and 15V Output
Footprint from 0.69cm2
 UL 94V-0 Package Material
 No Heatsink Required
 Internal SMD Construction
Toroidal Magnetics
 Fully Encapsulated
 No External Components Required
 Custom Solutions Available
 Pin Compatible with LME
 SIP & DIP Package Styles
Specifications
Short-circuit duration3                                                       1 second
Lead temperature 1.5mm from case for 10 seconds         300°C
Input voltage VIN, NME24 types                                        28V
Input voltage VIN, NME48 types                                        54V