NMG1205SC
DC/DC Converters 2W 12Vin 5Vout Single Output
product image
NMG1205SC Picture
SeekIC No. : 002715263 Detail
NMG1205SC: DC/DC Converters 2W 12Vin 5Vout Single Output
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NMG1205SC
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 2 W
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V Input Voltage (nominal) : 12 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 400 mA Mounting Style : Through Hole
Description
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Package / Case Size :
Number of Outputs : 1
Product : Isolated
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 400 mA
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V
Input Voltage (nominal) : 12 V
Output Power : 2 W