NML1209S
DC/DC Converters 2W SNGL OUT 12-9VDC
product image
NML1209S Picture
SeekIC No. : 002752850 Detail
NML1209S: DC/DC Converters 2W SNGL OUT 12-9VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NML1209S
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 2 W
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V Input Voltage (nominal) : 12 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 9 V
Output Current (Channel 1) : 222 mA Package / Case Size : SIP
Output Current (Channel 2) :
Mounting Style :
Package / Case Size : SIP
Output Voltage (Channel 1) : 9 V
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V
Input Voltage (nominal) : 12 V
Output Power : 2 W
Output Current (Channel 1) : 222 mA
Features:
 Wide Temperature performance at full 2 Watt load, 40°C to 85°C
 Single Isolated Output
 Pin Compatible with LME and NME Series
 Industry Standard Pinout
 1kVDC Isolation
 Efficiency to 85%
 Power Density up to 2.01W/cm3
 5V & 12V Input
 5V, 9V, 12V and 15V Output
 Footprint from 1.05cm2
 UL 94V-0 Package Material
 No Heatsink Required
 Internal SMD Construction
 Toroidal Magnetics
 Fully Encapsulated
 No External Components Required
 MTTF up to 2.9 Million hours
 Custom Solutions Available
 No Electrolytic or Tantalum Capacitors
Specifications
Internal power dissipation                                                               805mW
Lead temperature 1.5mm from case for 10 seconds                        300°C
Input voltage VIN, NML05 types                                                       7V
Input voltage VIN, NML12 types                                                       15V