NMS1209C
DC/DC Converters 12V+/-9Vout +/-111mA 6kVDC Isolated 2W
product image
NMS1209C Picture
SeekIC No. : 002734460 Detail
NMS1209C: DC/DC Converters 12V+/-9Vout +/-111mA 6kVDC Isolated 2W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NMS1209C
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 1 W
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V Input Voltage (nominal) : 12 V
Number of Outputs : 2 Output Voltage (Channel 1) : +/- 9 V
Output Current (Channel 1) : 111 mA Output Voltage (Channel 2) : 9 V
Package / Case Size : DIP
Description
Output Current (Channel 2) :
Mounting Style :
Product : Isolated
Output Power : 1 W
Number of Outputs : 2
Package / Case Size : DIP
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V
Input Voltage (nominal) : 12 V
Output Current (Channel 1) : 111 mA
Output Voltage (Channel 1) : +/- 9 V
Output Voltage (Channel 2) : 9 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNMS1209C
VendorMurata Power Solutions Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input12VDC
Output±9V
Power (Watts)2W
Number of Outputs2
1st Output9.0 VDC @ 111mA
2nd Output-9.0 VDC @ 111mA