NMV1205SAC
DC/DC Converters 12Vin 5Vout 200mA 3kVDC Iso 1W SIP
product image
NMV1205SAC Picture
SeekIC No. : 002715111 Detail
NMV1205SAC: DC/DC Converters 12Vin 5Vout 200mA 3kVDC Iso 1W SIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NMV1205SAC
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 1 W
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V Input Voltage (nominal) : 12 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 200 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case Size : SIP
Description
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Number of Outputs : 1
Product : Isolated
Output Power : 1 W
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Package / Case Size : SIP
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V
Input Voltage (nominal) : 12 V
Output Current (Channel 1) : 200 mA
Mounting Style : Through Hole
Parameters:
Technical/Catalog InformationNMV1205SAC
VendorMurata Power Solutions Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input12VDC
Output5V
Power (Watts)1W
Number of Outputs1
1st Output5 VDC @ 200mA