NMV1209SAC
DC/DC Converters 12Vin 9Vout 111mA 3kVDC Iso 1W SIP
product image
NMV1209SAC Picture
SeekIC No. : 002736522 Detail
NMV1209SAC: DC/DC Converters 12Vin 9Vout 111mA 3kVDC Iso 1W SIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NMV1209SAC
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 1 W
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V Input Voltage (nominal) : 12 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 9 V
Output Current (Channel 1) : 111 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case Size : SIP
Description
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Number of Outputs : 1
Product : Isolated
Output Power : 1 W
Package / Case Size : SIP
Output Voltage (Channel 1) : 9 V
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V
Input Voltage (nominal) : 12 V
Output Current (Channel 1) : 111 mA
Mounting Style : Through Hole
Parameters:
Technical/Catalog InformationNMV1209SAC
VendorMurata Power Solutions Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input12VDC
Output9V
Power (Watts)1W
Number of Outputs1
1st Output9 VDC @ 111mA