NSD05-12S3
DC/DC Converters 3.96W 12VIN 3.3VOUT
product image
NSD05-12S3 Picture
SeekIC No. : 002717403 Detail
NSD05-12S3: DC/DC Converters 3.96W 12VIN 3.3VOUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NSD05-12S3
Mfg:
Mean Well
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 3.96 W
Input Voltage Range : 9.2 V to 36 V Input Voltage (nominal) : 12 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 3.3 V
Output Current (Channel 1) : 1.2 A Mounting Style : Through Hole
Package / Case Size : SIP
Description
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Number of Outputs : 1
Product : Isolated
Package / Case Size : SIP
Output Voltage (Channel 1) : 3.3 V
Input Voltage (nominal) : 12 V
Mounting Style : Through Hole
Output Current (Channel 1) : 1.2 A
Input Voltage Range : 9.2 V to 36 V
Output Power : 3.96 W
Features:
Wide 4:1 DC input range
Protections: Short circuit / Overload / Over voltage
1000VDC I/O isolation
Cooling by free air convection
Built-in remote ON-OFF control
100% full load burn-in test