NSI45015WT1G
LED Lighting Drivers 45V
product image
NSI45015WT1G Picture
SeekIC No. : 009629 Detail
NSI45015WT1G: LED Lighting Drivers 45V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NSI45015WT1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage : 45 V Maximum Supply Current : 15 mA
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-123
Description
Operating Frequency :
Output Current :
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : SOD-123
Input Voltage : 45 V
Maximum Supply Current : 15 mA
Description
The features of NSI45015WT1G are as follows: (1)Robust Power Package: 460 mW; (2)Wide Operating Voltage Range; (3)Immediate Turn-On; (4)Voltage Surge Suppressing - Protecting LEDs; (5)AEC-Q101 Qualified; (6)SBT (Self-Biased Transistor) Technology; (7)Negative Temperature Coefficient; (8)These Devices are Pb-Free, Halogen Free/BFR Free and are RoHS Compliant.
The following is about the absolute maximum ratings of NSI45015WT1G: (1)Anode-Cathode Voltage: 45 V; (2)Reverse Voltage: 500 mV; (3)Operating and Storage Junction Temperature Range: -55 to +150 °C; (4)ESD Rating: Human Body Model: Class 1C, Machine Model: Class B.
The electrical characteristics of the NSI45015WT1G are: (1)Steady State Current @ Vak = 7.5 V: 12 mA min, 15 mA typ and 18 mA max; (2)Voltage Overhead: 1.8 V; (3)Pulse Current @ Vak = 7.5 V: 12.7 mA min, 16.5 mA typ and 19.4 mA max; (4)Capacitance @ Vak = 7.5 V: 2.5 pF; (5)Capacitance @ Vak = 0 V: 5.7 pF.