NTD14N03R
MOSFET 25V 14A N-Channel
product image
NTD14N03R Picture
SeekIC No. : 00166891 Detail
NTD14N03R: MOSFET 25V 14A N-Channel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NTD14N03R
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 25 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 14 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 95 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Drain-Source Breakdown Voltage : 25 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 14 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 95 mOhms
Features:
• Planar HD3e Process for Fast Switching Performance
• Low RDS(on) to Minimize Conduction Loss
• Low Ciss to Minimize Driver Loss
• Low Gate Charge
• Optimized for High Side Switching Requirements in
   High−Efficiency DC−DC Converters
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Parameter
Symbol Value Unit
Drain−to−Source Voltage VDSS 25 Vdc
Gate−to−Source Voltage − Continuous VGS ±20 Vdc
Thermal Resistance − Junction−to−Case
Total Power Dissipation @ TA = 25°C
Drain Current − Continuous @ TA = 25°C, Chip
− Continuous @ TA = 25°C, Limited by Package
− Single Pulse (tp < 10 s)
RJA
PD
ID
ID
6.0
°C/W
W
A
A
Thermal Resistance − Junction−to−Ambient
(Note 1)
Drain Current − Continuous @ TA = 25°C
RJA
PD
80
°C/W
W
(Note 2)
Drain Current − Continuous @ TA = 25°
120
Operating and Storage Temperature Range TJ, Tstg −55 to
°C
Maximum Lead Temperature for Soldering
Purposes, 1/8, from case for 10 second
TL 260 °C