NTD20N06L
MOSFET 60V 20A N-Channel
product image
NTD20N06L Picture
SeekIC No. : 00165863 Detail
NTD20N06L: MOSFET 60V 20A N-Channel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NTD20N06L
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 15 V Continuous Drain Current : 20 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 48 mOhms at 5 V Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 15 V
Continuous Drain Current : 20 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 48 mOhms at 5 V
Application
• Power Supplies
• Converters
• Power Motor Controls
• Bridge Circuits
Specifications
Rating Symbol Value Unit
Drain−to−Source Voltage VDSS 60 Vdc
Drain−to−Gate Voltage (RGS = 10 M) VDGR 60 Vdc
Gate−to−Source Voltage
− Continuous
− Non−repetitive (tp10 ms)
VGS
VGS
±15
±20
Vdc
Drain Current
− Continuous @ TA = 25°C
− Continuous @ TA = 100°C
− Single Pulse (tp10 s)
ID
ID
IDM
20
Adc
Apk
Total Power Dissipation @ TA = 25°C
Derate above 25°C
Total Power Dissipation @ TA = 25°C (Note 1)
Total Power Dissipation @ TA = 25°C (Note 2)
PD 60
0.40
W
W/
Operating and Storage Temperature Range TJ, Tstg −55 to
Single Pulse Drain−to−Source Avalanche
Energy − Starting TJ = 25°C
(VDD = 25 Vdc, VGS = 10 Vdc,
L = 1.0 mH, IL(pk) = 7.75 A, VDS = 60 Vdc)