NTE15003
Features: ` High Input Sensitivity 3Stage IF Amplifier: 58.75MHz 100VRMS Type` Gain Reduction with Excellent Stability: Reduction Range 65dB Typ` Video Detector with Linear Characteristics` Black and White Noise Inverting Circuits` Balanced AFT Output` Improved Fast AGC Response` Delayed AGC Outpu...
product image
NTE15003 Picture
SeekIC No. : 004436057 Detail
NTE15003: Features: ` High Input Sensitivity 3Stage IF Amplifier: 58.75MHz 100VRMS Type` Gain Reduction with Excellent Stability: Reduction Range 65dB Typ` Video Detector with Linear Characteristics` Black an...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NTE15003
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
` High Input Sensitivity 3Stage IF Amplifier: 58.75MHz 100VRMS Type
` Gain Reduction with Excellent Stability: Reduction Range 65dB Typ
` Video Detector with Linear Characteristics
` Black and White Noise Inverting Circuits
` Balanced AFT Output
` Improved Fast AGC Response
` Delayed AGC Output for a FrontEnd FET Top FrontEnd
` Minimal External Components and Adjustments Required
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Supply Voltage (Pin11), VCC .............................. 15V
Open Loop Voltage (Pin14), V14 ............................ 15V
Video DC Output Current (Pin12), I12 ......................... 6mA
Power Dissipation , P ................................1.4W
Derated Above 25°C ............................. 11.2mW/°C
Operating Temperature Range, Tstg ...................55° to +150°C
Storage Temperature Range, Topr ....................20° to +165°C