NTP65N02R
MOSFET 24V 65A N-Channel
product image
NTP65N02R Picture
SeekIC No. : 00166279 Detail
NTP65N02R: MOSFET 24V 65A N-Channel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NTP65N02R
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 25 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 65 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 10.5 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Drain-Source Breakdown Voltage : 25 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Resistance Drain-Source RDS (on) : 10.5 mOhms
Continuous Drain Current : 65 A
Features:
• Planar HD3e Process for Fast Switching Performance
• Low RDSon to Minimize Conduction Loss
• Low Ciss to Minimize Driver Loss
• Low Gate Charge
• Fast Switching
Specifications
Rating Symbol Value Unit
DraintoSource Voltage VDSS 24 Vdc
GatetoSource Voltage Continuous VGS ±20 Vdc
Drain Current (Continuous @ TA = 25°C (Note 3)
Single Pulse (tp = 10 s)
ID
IDM
65
A
A
Total Power Dissipation @ TA = 25°C PD 78 W
Operating and Storage Temperature TJ and
Tstg
55 to
150
°C
Single Pulse Drainto Source Avalanche
Energy Starting TJ=25°C
(VDD = 50 Vdc, VGS = 5 Vdc, IL = Apk, L = 1 mH,
RG = 25 )
EAS TBD mJ
Thermal Resistance JunctiontoCase
JunctiontoAmbient (Note 1)
JunctiontoAmbient (Note 2)
RJC
RJA
RJA
1.6
°C/W
Maximum Lead Temperature for Soldering
Purposes, 1/8" from Case for 10 Seconds
TL 260 °C
Parameters:
Technical/Catalog InformationNTP65N02R
VendorON Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C7.6A
Rds On (Max) @ Id, Vgs10.5 mOhm @ 20A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1330pF @ 20V
Power - Max1.04W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs9.5nC @ 4.5V