NTR4101P
Features: • Leading −20 V Trench for Low RDS(on)• −1.8 V Rated for Low Voltage Gate Drive• SOT−23 Surface Mount for Small Footprint• Pb−Free Package is AvailableApplication• Load/Power Management for Portables• Load/Power Management for C...
product image
NTR4101P Picture
SeekIC No. : 004436698 Detail
NTR4101P: Features: • Leading −20 V Trench for Low RDS(on)• −1.8 V Rated for Low Voltage Gate Drive• SOT−23 Surface Mount for Small Footprint• Pb−Free Package i...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NTR4101P
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Leading −20 V Trench for Low RDS(on)
• −1.8 V Rated for Low Voltage Gate Drive
• SOT−23 Surface Mount for Small Footprint
• Pb−Free Package is Available
Application
• Load/Power Management for Portables
• Load/Power Management for Computing
• Charging Circuits and Battery Protection
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Parameter Symbol Value Units
Drain−to−Source Voltage VDSS -20 V
Gate−to−Source Voltage VGS ±8 V
Continuous Drain
Current (Note 1)
Steady
State
TA = 25 °C ID -2.4 A
TA = 85°C -1.7
tp10 s TA = 25 °C -3.2
Power Dissipation
(Note 1)
Steady State TA = 25 °C Pd 0.73 W
tp10 s 1.25
Continuous Drain
Current (Note 2)
Steady
State
TA = 25 °C ID -1.8 A
TA = 85 °C -1.3
Power Dissipation
(Note 2)
TA = 25 °C Pd 0.42 W
Pulsed Drain Current tp = 10 s IDM -7.5 A
ESD Capability (Note 3) C = 100 pF,
RS = 1500
ESD 225
Operating Junction and Storage Temperature TJ, Tstg −55 to
°C
Source Current (Body Diode) Ls -2.4 A
Lead Temperature for Soldering Purposes
(1/8" from case for 10 s)
TL 260 °C