NX1117C12Z,115
Low Dropout (LDO) Regulators 20VIN 1.2 VOUT Fixed
product image
NX1117C12Z,115 Picture
SeekIC No. : 00509774 Detail
NX1117C12Z,115: Low Dropout (LDO) Regulators 20VIN 1.2 VOUT Fixed
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NX1117C12Z,115
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 20 V Output Voltage : 1.2 V
Dropout Voltage (Max) : 1.2 V Output Current : 1 A
Load Regulation : 4 mV Output Type : Adjustable, Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-223
Description
Number of Outputs :
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Dropout Voltage (Max) : 1.2 V
Package / Case : SOT-223
Output Voltage : 1.2 V
Output Current : 1 A
Output Type : Adjustable, Fixed
Input Voltage MAX : 20 V
Load Regulation : 4 mV