NX1255GB-10.000000MHZ
CRYSTAL 10.000000 MHZ 12PF SMD
product image
NX1255GB-10.000000MHZ Picture
SeekIC No. : 003412394 Detail
NX1255GB-10.000000MHZ: CRYSTAL 10.000000 MHZ 12PF SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NX1255GB-10.000000MHZ
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: NX1255GB Manufacturer: NDK
Type: MHz Crystal Frequency: 10MHz
Emitter- Base Voltage VEBO : 2.3 V Frequency Stability: ±50ppm
Frequency Tolerance: ±50ppm Load Capacitance: 12pF
ESR (Equivalent Series Resistance): 80 Ohm Operating Mode: Fundamental
Operating Temperature: -10°C ~ 70°C Ratings: -
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension: 0.465" L x 0.220" W (11.80mm x 5.50mm) Height: 0.104" (2.65mm)
Description
Type: MHz Crystal
Frequency Stability: ±50ppm
Operating Mode: Fundamental
Operating Temperature: -10°C ~ 70°C
Ratings: -
Mounting Type: Surface Mount
Load Capacitance: 12pF
ESR (Equivalent Series Resistance): 80 Ohm
Frequency: 10MHz
Frequency Tolerance: ±50ppm
Package / Case: 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Packaging: Cut Tape (CT)
Size / Dimension: 0.465" L x 0.220" W (11.80mm x 5.50mm)
Manufacturer: NDK
Series: NX1255GB
Height: 0.104" (2.65mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationNX1255GB-10.000000MHZ
VendorNDK (VA)
CategoryCrystals and Oscillators
Frequency10MHz
Load Capacitance12pF
Package / Case11.8mm x 5.5mm
PackagingDigi-Reel?
Frequency Tolerance±50ppm
Mounting TypeSurface Mount
Operating ModeFundamental
TypeQuartz
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names NX1255GB 10 000000MHZ