NZ9F12VT5G
Zener Diodes ZENER DIODE
product image
NZ9F12VT5G Picture
SeekIC No. : 00273233 Detail
NZ9F12VT5G: Zener Diodes ZENER DIODE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NZ9F12VT5G
Quick Details
Zener Voltage : 12 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : 8 mV/K Power Dissipation : 250 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA Maximum Zener Impedance : 30 Ohms
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Zener Voltage : 12 V
Maximum Zener Impedance : 30 Ohms
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Power Dissipation : 250 mW
Package / Case : SOD-923
Voltage Temperature Coefficient : 8 mV/K
Parameters:
Technical/Catalog InformationNZ9F12VT5G
VendorON Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 9V
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-65°C ~ 150°C