P75N02LD
Specifications PARAMETERS/TEST CONDITIONS SYMBOL LIMITS UNITS Gate-Source Voltage VGS ±20 V Continuous Drain Current TC = 25 °C ID 75 A TC = 100 °C 50 Avalanche Current IAR 60 Pulsed Drain Current1 IDM 170 Avalanche Energy L = 0.1mH EAS 140 mJ Repetitiv...
product image
P75N02LD Picture
SeekIC No. : 004453586 Detail
P75N02LD: Specifications PARAMETERS/TEST CONDITIONS SYMBOL LIMITS UNITS Gate-Source Voltage VGS ±20 V Continuous Drain Current TC = 25 °C ID 75 A TC = 100 °C 50 Avalanche Current ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
P75N02LD
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Specifications
PARAMETERS/TEST CONDITIONS SYMBOL LIMITS UNITS
Gate-Source Voltage VGS ±20 V
Continuous Drain Current TC = 25 °C ID 75 A
TC = 100 °C 50
Avalanche Current IAR 60
Pulsed Drain Current1 IDM 170
Avalanche Energy L = 0.1mH EAS 140 mJ
Repetitive Avalanche Energy2 L = 0.05mH EAR 5.6
Power Dissipation TC = 25 °C PD 65 W
TC = 100 °C 38