P75N02LS
PinoutSpecifications PARAMETERS/TEST CONDITIONS SYMBOL LIMITS UNITS Gate-Source Voltage VGS ±2 V Continuous Drain Current TC = 25 °C ID 75 A TC = 100 °C 50 Pulsed Drain Current1 IDM 170 Avalanche Current IAR 60 Avalanche Energy L = 0.1mH EAS 140 mJ Repe...
product image
P75N02LS Picture
SeekIC No. : 004453587 Detail
P75N02LS: PinoutSpecifications PARAMETERS/TEST CONDITIONS SYMBOL LIMITS UNITS Gate-Source Voltage VGS ±2 V Continuous Drain Current TC = 25 °C ID 75 A TC = 100 °C 50 Pulsed Drain C...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
P75N02LS
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
PARAMETERS/TEST CONDITIONS SYMBOL LIMITS UNITS
Gate-Source Voltage VGS ±2 V
Continuous Drain Current TC = 25 °C ID 75 A
TC = 100 °C 50
Pulsed Drain Current1 IDM 170
Avalanche Current IAR 60
Avalanche Energy L = 0.1mH EAS 140 mJ
Repetitive Avalanche Energy2 L = 0.05mH EAR 5.6
Power Dissipation TC = 25 °C PD 65 W
TC = 100 °C 3
Operating Junction & Storage Temperature Range Tj, Tstg -55 to 150 °C