PAF500F24-12
DC/DC Converters 504W 12V 42A
product image
PAF500F24-12 Picture
SeekIC No. : 002736099 Detail
PAF500F24-12: DC/DC Converters 504W 12V 42A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PAF500F24-12
Mfg:
TDK-Lambda
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Output Power : 504 W Input Voltage Range : 19 V to 36 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 12 V
Output Current (Channel 1) : 42 A
Description
Input Voltage (nominal) :
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Mounting Style :
Package / Case Size :
Product :
Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 12 V
Input Voltage Range : 19 V to 36 V
Output Power : 504 W
Features:
` Full-brick type DC-DC Power Module suitable for information and telecommunication equipment
` Intensive control circuit, Zero Voltage Switching (ZVS)
` High efficiency, low noise, high power density, good cost performance
` Maximum output power density:  up to 5.53W/cm3