PB5006-E3/45
Bridge Rectifiers 50 Amp 600 Volt Enhanced Power
product image
PB5006-E3/45 Picture
SeekIC No. : 00132812 Detail
PB5006-E3/45: Bridge Rectifiers 50 Amp 600 Volt Enhanced Power
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PB5006-E3/45
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 600 V
Forward Continuous Current : 4.5 A Max Surge Current : 450 A
Forward Voltage Drop : 1 V Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Maximum Operating Temperature : + 150 C Length : 30.3 mm
Width : 4.1 mm Height : 20.3 mm
Mounting Style : Through Hole Package / Case : SIP-4
Packaging : Tube
Description
Maximum RMS Reverse Voltage :
Power Dissipation :
Product : Single Phase Bridge
Peak Reverse Voltage : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Forward Voltage Drop : 1 V
Width : 4.1 mm
Length : 30.3 mm
Height : 20.3 mm
Package / Case : SIP-4
Forward Continuous Current : 4.5 A
Max Surge Current : 450 A