PCJ0E122MCL1GS
Aluminum Organic Polymer Capacitors 2.5volts 1200uF SMD Low ESR
product image
PCJ0E122MCL1GS Picture
SeekIC No. : 00787014 Detail
PCJ0E122MCL1GS: Aluminum Organic Polymer Capacitors 2.5volts 1200uF SMD Low ESR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PCJ0E122MCL1GS
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 1200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 2.5 Volts ESR : 12 mOhms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Description
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Voltage Rating : 2.5 Volts
Capacitance : 1200 uF
ESR : 12 mOhms
Features:
·Higher Capacitance, Low ESR, High ripple current.
·Load life of 2000 hours at 105°C.
·SMD type : Lead free reflow soldering condition at 260°C peak correspondence.
·Adapted to the RoHS directive (2002/95/EC).
Parameters:
Technical/Catalog InformationPCJ0E122MCL1GS
VendorNichicon (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1200F
ESR (Equivalent Series Resistance)12.0 mOhm
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.315" H (10.00mm x 8.00mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingDigi-Reel?
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V