PCJ0E152MCL1GS
Aluminum Organic Polymer Capacitors 2.5volts 1500uF SMD Low ESR
product image
PCJ0E152MCL1GS Picture
SeekIC No. : 00786366 Detail
PCJ0E152MCL1GS: Aluminum Organic Polymer Capacitors 2.5volts 1500uF SMD Low ESR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PCJ0E152MCL1GS
Quick Details
Capacitance : 1500 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 2.5 Volts ESR : 9 mOhms
Description
Tolerance : 20 %
ESR : 9 mOhms
Packaging : Reel
Voltage Rating : 2.5 Volts
Capacitance : 1500 uF
Features:
·Higher Capacitance, Low ESR, High ripple current.
·Load life of 2000 hours at 105°C.
·SMD type : Lead free reflow soldering condition at 260°C peak correspondence.
·Adapted to the RoHS directive (2002/95/EC).
Parameters:
Technical/Catalog InformationPCJ0E152MCL1GS
VendorNichicon (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
ESR (Equivalent Series Resistance)9.0 mOhm
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia x 0.472" H (8.00mm x 12.00mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingCut Tape (CT)
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V