PHB18NQ10T,118
MOSFET TRENCH-100
product image
PHB18NQ10T,118 Picture
SeekIC No. : 00148307 Detail
PHB18NQ10T,118: MOSFET TRENCH-100
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHB18NQ10T,118
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 18 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.09 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-404 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Continuous Drain Current : 18 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.09 Ohms
Package / Case : SOT-404
Parameters:
Technical/Catalog InformationPHB18NQ10T,118
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C18A
Rds On (Max) @ Id, Vgs90 mOhm @ 9A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 633pF @ 25V
Power - Max79W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs21nC @ 10V