PHP50N03T
product image
PHP50N03T Picture
SeekIC No. : 004460647 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHP50N03T
Description
Application
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS MIN. MAX. UNIT
VDS Drain-source voltage - - 30 V
VDGR Drain-gate voltage RGS = 20 kW - 30 V
±VGS Gate-source voltage - - 20 V
ID Drain current (DC) Tsp = 25 °C - 50 A
ID Drain current (DC) Tsp = 100 °C - 29 A
IDM Drain current (pulse peak value) Tsp = 25 °C - 200 A
Ptot Total power dissipation Tsp = 25 °C - 94 W
Tstg, Tj Storage & operating temperature - -55 175 °C
Description
PHP50N03T N-channel enhancement mode standard level field-effect power transistor in a plastic envelope using and has integral zener diodes giving ESD protection up to 2kV. PHP50N03T is intended for use in DC-DC converters and general purpose switching applications.