PHT40012
product image
PHT40012 Picture
SeekIC No. : 004460713 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHT40012
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Specifications
  Connection Diagram
Description
The absolute maximum ratings of the PHT40012 can be summarized as:(1)Repetitive Peak Off-State Voltage: 1200 V;(2)Non Repetitive Peak Off-State Voltage: 1300 V;(3)repetitive Peak Reverse Voltage: 1200 V;(4)Non Repetitive Peak Reverse Voltage: 1300 V.
The electrical characteristics of PHT40012 can be summarized as:(1)Average Rectified Output Current: 400 A;(2)RMS On-State Current: 630 A;(3)Surge On-State Current: 7200 A;(4)Critical Rate of Turned-On Current: 100 A/s;(5)Peak Gate Power: 5 W;(6)Average Gate Power: 1 W;(7)Peak Gate Current: 2 A;(8)Peak Gate Voltage: 10 V;(9)Peak Gate Reverse Voltage: 5 V;(10)Operating JunctionTemperature Range: -40 to +125 °C;(11)Storage Temperature Range: -40 to +125 °C;(12)Isoration Voltage: 2500 V;(13)Mounting torque: 2.5 to 3.5 or 9.0 to 10.0 N.m. If you want to know more information about the PHT40012, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .