PHT4N10T
product image
PHT4N10T Picture
SeekIC No. : 004460715 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHT4N10T
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Specifications
Description
There are some limiting values(limiting values in accordance with the absolute maximum system) of PHT4N10T.Drain-source voltage(VDSS) is 100 V max when Tj is 25 to 175.Drain-gate voltage(VDGR) is 100 V when Tj is 25 to 175,RGS is 20 k. Gate-source voltage is ±20 V. Continuous drian current(DC)(ID) is 3.5 A when Tsp is 25 or is 2.2 A when Tsp is 100.Drain current(pulse peak value)(IDM) is 2.2 A when Tsp is 25.Total power dissipation(Ptot) is 8.3 W when Tsp is 25. Junction temperature(Tj) is 150.Otherwise, there are also some thermal resistances about it.Thermal resistance junction to solder point is 12 k/W typ and 15 k/W max. Thermal resistance junction to ambient is 70 K/W typ (pcb mounted;minimum footprint).Electrical characteristics: Drain-source breakdwon voltage(V(BR)DSS) is 100 V min when VGS is 0V, ID is 0.25 mA. Gate threshold voltage (VGS(TO) ) is 2.0 Vmin,3.0 V typ and 4.0 V max when VDS is VGS, ID is 1 mA. Drain-source leakage current(IDSS) is 1uA typ and 100 uA max when VDS is 500 V , VGS is 0 V, Tj is 25.Gate-source leakage current(IGSS) is 10 nA typ and 100 nA max when VGS is ±10 V,VDS is 0 V.Drain-source on-state resistance(RDS(ON) ) is 250 mtyp and 300 m max when VGS is 10 V , ID is 1.75 A. Forward transconductance(gfs) is 0.5 S min and 2 S typ when VDS is 25 V and ID is 1.75 A. Input capacitance(Ciss) is 350 pF typ  when VGS is 0 V , VDS is 25 V and f is 1 MHz.Feedback capacitance(Crss) is 30 pF typ when VGS is 0 V , VDS is 25 V and f is 1 MHz.Total gate charge is 10 nC typ and 13 nC max when VDD is 80 V , VGS is 10 V,ID is 3.5 A .Gate to source charge is 2 nC typ and 3 nC max when  VDD is 80 V , VGS is 10 V,ID is 3.5 A .