PHT6NQ10T,135
MOSFET TAPE13 PWR-MOS
product image
PHT6NQ10T,135 Picture
SeekIC No. : 00150332 Detail
PHT6NQ10T,135: MOSFET TAPE13 PWR-MOS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHT6NQ10T,135
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 3 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 90 mOhms Configuration : Single Dual Drain
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-223 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Resistance Drain-Source RDS (on) : 90 mOhms
Package / Case : SOT-223
Continuous Drain Current : 3 A
Configuration : Single Dual Drain
Parameters:
Technical/Catalog InformationPHT6NQ10T,135
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C6.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs90 mOhm @ 3A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 633pF @ 25V
Power - Max8.3W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs21nC @ 10V