PIC16C56-10E/SS
8-bit Microcontrollers (MCU) 1.5KB 25 RAM 12 I/O
product image
PIC16C56-10E/SS Picture
SeekIC No. : 00373273 Detail
PIC16C56-10E/SS: 8-bit Microcontrollers (MCU) 1.5KB 25 RAM 12 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16C56-10E/SS
Mfg:
Microchip Technology
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : PIC Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Program Memory Size : 1 KB Data RAM Size : 25 B
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 2 V to 6.25 V
Package / Case : SSOP-20 Mounting Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
Core : PIC
Mounting Style : SMD/SMT
Processor Series : PIC16
Program Memory Size : 1 KB
Package / Case : SSOP-20
On-Chip ADC : No
Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Data RAM Size : 25 B
Operating Supply Voltage : 2 V to 6.25 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC16C56-10E/SS
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size1K x 12
RAM Size25 x 8
Number of I /O12
Package / Case20-SSOP
Speed10MHz
Controller SeriesPIC16C
Oscillator TypeExternal
PackagingTube
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
Core ProcessorPIC
Data Converters-
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V