PIC16C56AT-40/SS
8-bit Microcontrollers (MCU) 1.5KB 25 RAM 12 I/O
product image
PIC16C56AT-40/SS Picture
SeekIC No. : 00373880 Detail
PIC16C56AT-40/SS: 8-bit Microcontrollers (MCU) 1.5KB 25 RAM 12 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16C56AT-40/SS
Core : PIC Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 40 MHz
Program Memory Size : 1 KB Data RAM Size : 25 B
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 2.5 V to 5.5 V
Package / Case : SSOP-20 Mounting Style : SMD/SMT
Core : PIC
Mounting Style : SMD/SMT
Processor Series : PIC16
Operating Supply Voltage : 2.5 V to 5.5 V
Program Memory Size : 1 KB
Maximum Clock Frequency : 40 MHz
Package / Case : SSOP-20
On-Chip ADC : No
Data RAM Size : 25 B
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC16C56AT-40/SS
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size1K x 12
RAM Size25 x 8
Number of I /O12
Package / Case20-SSOP
Speed40MHz
Controller SeriesPIC16C
Oscillator TypeExternal
PackagingTape & Reel (TR)
Core Size8-Bit
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V