PIC16C57-10I/SS
8-bit Microcontrollers (MCU) 2K 10MHz
product image
PIC16C57-10I/SS Picture
SeekIC No. : 00374121 Detail
PIC16C57-10I/SS: 8-bit Microcontrollers (MCU) 2K 10MHz
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16C57-10I/SS
Core : PIC Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 40 MHz
Program Memory Size : 2 KB Data RAM Size : 72 B
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 2 V to 6.25 V
Package / Case : SSOP-28 Mounting Style : SMD/SMT
Core : PIC
Mounting Style : SMD/SMT
Processor Series : PIC16
Package / Case : SSOP-28
Maximum Clock Frequency : 40 MHz
On-Chip ADC : No
Program Memory Size : 2 KB
Data RAM Size : 72 B
Operating Supply Voltage : 2 V to 6.25 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC16C57-10I/SS
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size2K x 12
RAM Size72 x 8
Number of I /O20
Package / Case28-SSOP
Speed10MHz
Controller SeriesPIC16C
Oscillator TypeExternal
PackagingTube
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V