PIC16C57C-20E/P
8-bit Microcontrollers (MCU) 3KB 72 RAM 20 I/O
product image
PIC16C57C-20E/P Picture
SeekIC No. : 00373612 Detail
PIC16C57C-20E/P: 8-bit Microcontrollers (MCU) 3KB 72 RAM 20 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16C57C-20E/P
Mfg:
Microchip Technology
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : PIC Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 2 KB Data RAM Size : 72 B
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 2.5 V to 5.5 V
Package / Case : PDIP-28 Mounting Style : Through Hole
Description
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
Core : PIC
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Mounting Style : Through Hole
Processor Series : PIC16
Operating Supply Voltage : 2.5 V to 5.5 V
On-Chip ADC : No
Program Memory Size : 2 KB
Package / Case : PDIP-28
Data RAM Size : 72 B
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC16C57C-20E/P
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size3KB (2K x 12)
RAM Size72 x 8
Number of I /O20
Package / Case28-DIP (600 mil)
Speed20MHz
Controller SeriesPIC16C
Oscillator TypeExternal
PackagingTube
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
Core ProcessorPIC
Data Converters-
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V