PIC16C57CT-20/SO
8-bit Microcontrollers (MCU) 3KB 72 RAM 20 I/O
product image
PIC16C57CT-20/SO Picture
SeekIC No. : 00373796 Detail
PIC16C57CT-20/SO: 8-bit Microcontrollers (MCU) 3KB 72 RAM 20 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16C57CT-20/SO
Core : PIC Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 2 KB Data RAM Size : 72 B
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 2.5 V to 5.5 V
Package / Case : SOIC-28 Mounting Style : SMD/SMT
Core : PIC
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Mounting Style : SMD/SMT
Processor Series : PIC16
Package / Case : SOIC-28
Operating Supply Voltage : 2.5 V to 5.5 V
On-Chip ADC : No
Program Memory Size : 2 KB
Data RAM Size : 72 B
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC16C57CT-20/SO
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size2K x 12
RAM Size72 x 8
Number of I /O20
Package / Case28-SOIC (7.5mm Width)
Speed20MHz
Controller SeriesPIC16C
Oscillator TypeExternal
PackagingTape & Reel (TR)
Core Size8-Bit
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V