PIC16C622A-20/P
8-bit Microcontrollers (MCU) 3.5KB 128 RAM 13 I/O
product image
PIC16C622A-20/P Picture
SeekIC No. : 00360118 Detail
PIC16C622A-20/P: 8-bit Microcontrollers (MCU) 3.5KB 128 RAM 13 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16C622A-20/P
Mfg:
Microchip Technology
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : PIC16 Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 3.5 KB Data RAM Size : 128 B
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 3 V to 6 V
Package / Case : PDIP-18 Mounting Style : Through Hole
Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Mounting Style : Through Hole
Processor Series : PIC16
Program Memory Size : 3.5 KB
Core : PIC16
Data RAM Size : 128 B
Package / Case : PDIP-18
On-Chip ADC : No
Operating Supply Voltage : 3 V to 6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC16C622A-20/P
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
RAM Size128 x 8
Number of I /O13
Package / Case18-DIP (300 mil)
Speed20MHz
Controller SeriesPIC16C
Oscillator TypeExternal
PackagingTube
Core Size8-Bit
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V