PIC16C662-20E/L
8-bit Microcontrollers (MCU) 7KB 176 RAM 33 I/O
product image
PIC16C662-20E/L Picture
SeekIC No. : 00373375 Detail
PIC16C662-20E/L: 8-bit Microcontrollers (MCU) 7KB 176 RAM 33 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16C662-20E/L
Core : PIC Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 7 KB Data RAM Size : 176 B
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 3 V to 6 V
Package / Case : PLCC-44 Mounting Style : SMD/SMT
Core : PIC
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Mounting Style : SMD/SMT
Processor Series : PIC16
Program Memory Size : 7 KB
Package / Case : PLCC-44
On-Chip ADC : No
Data RAM Size : 176 B
Operating Supply Voltage : 3 V to 6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC16C662-20E/L
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size7KB (4K x 14)
RAM Size176 x 8
Number of I /O33
Package / Case44-PLCC
Speed20MHz
Controller SeriesPIC16C
Oscillator TypeExternal
PackagingTube
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V