PIC16C662T-10I/PT
8-bit Microcontrollers (MCU) 7KB 176 RAM 33 I/O
product image
PIC16C662T-10I/PT Picture
SeekIC No. : 00372587 Detail
PIC16C662T-10I/PT: 8-bit Microcontrollers (MCU) 7KB 176 RAM 33 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16C662T-10I/PT
Core : PIC Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Program Memory Size : 7 KB Data RAM Size : 176 B
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 3 V to 6 V
Package / Case : PDIP-40 Mounting Style : Through Hole
Core : PIC
Package / Case : PDIP-40
Mounting Style : Through Hole
Processor Series : PIC16
Program Memory Size : 7 KB
On-Chip ADC : No
Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Data RAM Size : 176 B
Operating Supply Voltage : 3 V to 6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC16C662T-10I/PT
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size7KB (4K x 14)
RAM Size176 x 8
Number of I /O33
Package / Case44-TQFP
Speed10MHz
Controller SeriesPIC16C
Oscillator TypeExternal
PackagingTape & Reel (TR)
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V