PIC16C67-20E/PQ
8-bit Microcontrollers (MCU) 14KB 368 RAM 33 I/O
product image
PIC16C67-20E/PQ Picture
SeekIC No. : 00372448 Detail
PIC16C67-20E/PQ: 8-bit Microcontrollers (MCU) 14KB 368 RAM 33 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16C67-20E/PQ
Core : PIC Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 8 KB Data RAM Size : 368 B
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 2.5 V to 6 V
Package / Case : MQFP-44 Mounting Style : SMD/SMT
Core : PIC
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
On-Chip ADC : No
Package / Case : MQFP-44
Data RAM Size : 368 B
Operating Supply Voltage : 2.5 V to 6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC16C67-20E/PQ
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size14KB (8K x 14)
RAM Size368 x 8
Number of I /O33
Package / Case44-MQFP
Speed20MHz
Controller SeriesPIC16C
Oscillator TypeExternal
PackagingTray
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V