PIC16C711T-20/SS
8-bit Microcontrollers (MCU) 1.75KB 68 RAM 13 I/O
product image
PIC16C711T-20/SS Picture
SeekIC No. : 00374010 Detail
PIC16C711T-20/SS: 8-bit Microcontrollers (MCU) 1.75KB 68 RAM 13 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16C711T-20/SS
Core : PIC Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 1 KB Data RAM Size : 68 B
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 2.5 V to 6 V
Package / Case : SSOP-20 Mounting Style : SMD/SMT
Core : PIC
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Mounting Style : SMD/SMT
Processor Series : PIC16
Program Memory Size : 1 KB
Package / Case : SSOP-20
Operating Supply Voltage : 2.5 V to 6 V
Data RAM Size : 68 B
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC16C711T-20/SS
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
RAM Size68 x 8
Number of I /O13
Package / Case20-SSOP
Speed20MHz
Controller SeriesPIC16C
Oscillator TypeExternal
PackagingTape & Reel (TR)
Core Size8-Bit
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V