PIC16C712T-20/SS
8-bit Microcontrollers (MCU) 1.75KB 128RAM 13 I/O
product image
PIC16C712T-20/SS Picture
SeekIC No. : 00373647 Detail
PIC16C712T-20/SS: 8-bit Microcontrollers (MCU) 1.75KB 128RAM 13 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16C712T-20/SS
Mfg:
Microchip Technology
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : PIC Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 1 KB Data RAM Size : 128 B
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 2.5 V to 5.5 V
Package / Case : SSOP-20 Mounting Style : SMD/SMT
On-Chip ADC : Yes
Core : PIC
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Mounting Style : SMD/SMT
Processor Series : PIC16
Data RAM Size : 128 B
Operating Supply Voltage : 2.5 V to 5.5 V
Program Memory Size : 1 KB
Package / Case : SSOP-20
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC16C712T-20/SS
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
RAM Size128 x 8
Number of I /O13
Package / Case20-SSOP
Speed20MHz
Controller SeriesPIC16C
Oscillator TypeExternal
PackagingTape & Reel (TR)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
Core ProcessorPIC
Data ConvertersA/D 4x8b
Core Size8-Bit
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V